Αναβλητικότητα
«Θα το κάνω αργότερα», «Τη Δευτέρα ξεκινάω δίαιτα», «Από αύριο ξεκινάω γυμναστήριο» αλήθεια ποιο αργότερα, ποιο αύριο, και ποια Δευτέρα συγκεκριμένα; Έχεις ορίσει; Αναβλητικότητα είναι το να αφήνω για αργότερα κάποια δράση που πρέπει να γίνει και δεν θέλω να την κάνω! Η αναβλητικότητα όπως όλα στη ζωή μας έχει δύο πλευρές την θετική και την αρνητική! Ένας συγγραφέας , ένας καλλιτέχνης η κάποιος που εργάζεται πάνω σε ένα δημιουργικό project χρειάζεται να αφήσει το χρόνο του να κυλήσει παραγωγικά διότι αυτό του δίνει τη δυνατότητα να οραματιστεί, να βρει νέες ιδέες και να δημιουργήσει παραγωγικά πάνω σε αυτό που δουλεύει. Υπάρχει όμως και η πλευρά της αναβλητικότητας που λειτουργεί καταστροφικά στην καθημερινότητα μας, σύμφωνα με έρευνες η αναβλητικότητα χρησιμοποιείται σαν ένας μηχανισμός πρόσκαιρης ευχαρίστησης, ώστε να αποφύγουμε κάποια δράση που πρέπει να γίνει και μας δημιουργεί στρες! Είναι άλλωστε ευκολότερο να βγούμε για ποτό η ψώνια, να χαζολογήσουμε στα social από το να αναλάβουμε τον έλεγχο και την ευθύνη της δουλειάς μας και της ζωής μας! Η αναβλητικότητα μπορεί να έχει συνέπειες στην καθημερινότητα μας, υγείας, πνευματικές, συναισθηματικές, παραγωγικές και επαγγελματικές! Όταν είσαι ασυνεπής απέναντι στον ίδιο σου τον εαυτό πως μπορείς να ζητάς συνέπεια από τη ζωή σου;; -Σπάει το μοτίβο αυτό;
-Μήπως ήρθε η ώρα για την απόφαση για την αλλαγή και τη δράση που επιζητάς;